Neden Ahşap Ev?


Neden Ahşap Ev?

Neden Ahşap?

Ahşap insanlık tarihindeki en eski yapı malzemesidir. Ülkemiz topraklarında da çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Özellikle İstanbulun bazı semtleri, Safranbolu ve Beypazarında hala varlıklarını sürdüren yüzlerce yıllık ahşap evler bulunmaktadır. Kapı, pencere ve dolap gibi ürünlerin yapımında neden ahşap malzemelerin tercih edilmesi gerektiği maddeler halinde kısaca açıklanmıştır.

Ahşabın yangına karşı direnci yüksektir;
Ahşap yapılar yangınlara, ısı geçirmeme ve kömürleşme özellikleri nedeniyle daha uzun süre dayanıklıdır. Genel kanının aksine beton ve çelikten kat kat daha üstündür. Ahşap yangına 30-90 dakika arasında bir süre dayanabilmektedir. Ancak çelik konstrüksyon çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmektedir.
Ahşap doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır;
Hava şartlarına, kimyasallara karşı en dayanıklı yapı malzemesi ahşaptır. Ahşap malzemeler elektrik ve iletişim hatları ve köprü gibi yapılarda 40-50 yıla kadar dayabilmektedir. Beton ve çeliğin ömrü çok daha azdır. Betonarme ve çelik yapılar ahşaba göre çok daha fazla ağırlığa sahiptirler. Ahşap aynı ağırlıktaki beton ve çeliğe göre daha fazla yük taşıyabilmektedir. Ayrıca ahşap esnekliği sayesinde deprem sarsıntıları ile aynı yönde hareket eder. Bu nedenlerle ahşap diğer yapı malzemelerine göre depreme daha dayanıklıdır.
Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir;
Ahşap, beton ve çelikten daha fazla yük taşıyabilmektedir. Ahşap ile 250 metrelik bir alan kolonsuz olarak inşa edilebilmektedir. Bu tip yapılarda, ağırlığı nedeni ile çelik kullanımı zorlaşmaktadır. ABD ve Almanya gibi ülkelerde spor salonu ve sergi, toplantı ve fuar alanı gibi yapılarda ahşap malzemeler kullanılmaktadır.
Ahşap boyut ve şekil değiştirmez;
Ahşap üstün mekanik özelliklere sahiptir. Ahşabın taşıma gücü, eğrilme ve bükülmeye direnci, ısı değişiklikleri ile boyut değiştirmemesi nedeniyle kapı ve pencere gibi ürünler için en ideal yapı malzemesidir.
Ahşap ekonomiktir;
Ahşap alternatiflerine göre daha dayanıklıdır. Sararan, eğilen, hasar gören bir pvc pencere veya kapı yenilenmek zorundadır. Buna karşın ahşap ürünler daha uzun ömürlüdür ve karşılaşılabilecek her türlü sorun marangoz yardımı ile giderilebilir. Aksesuarları ve rengi zevkinize uygun olarak rahatlıkla yenilenebilir. Bu nedenlerle ahşap daha ekonomiktir.
Ahşap kaynağı yenilebilen ve çevreyle dost tek yapı malzemesidir;
Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanlık alanların azalmasını değil artmasını sağlar. Ahşap kullanımı fazla olan ülkelere bakıldığında ormanlık alanların sürekli arttığı görülür. Kullanılan ahşabın yerine yenisini ve hatta daha fazlasını koymak mümkündür. Ahşap alternatifi olan diğer ürünlerde ise aynı durum söz konusu olamamaktadır. Örneğin kapı,pencere veya dolap gibi herhangi bir ürün gerekli PVC malzemeyi elde etmek için ahşaptan kat kat daha fazla enerji harcanmaktadır. Bu nedenlerle ahşap çevreye en az zararı olan yapı malzemesidir.